Pacientams
Apsidraudusiems sveikatą privačioje Lietuvos draudimo kompanijoje Compensa Life Vienna Insurance Group SE, filialas Lietuvoje už suteiktas paslaugas Zujūnų Šeimos Klinikoje atsiskaitoma pagal paciento (kliento) su draudimo bendrove pasirašytos sutarties sąlygas (dažniausiai už paslaugas moka abi šalys – draudimo bendrovė ir pacientas).
Suteiktų paslaugų apimtys ir apmokėjimo sąlygos yra apibrėžtos paciento (kliento) draudimo sutartyje ir jos prieduose. Draudimo ekspertų telefonai nurodyti kliento/paciento draudimo sutartyje.
Papildomo (savanoriško) draudimo paslaugų teikimas ar išimtys apibrėžtas kliento/paciento draudimo sutartyje.
Norėdami gauti išsamią informaciją dėl lėšų kompensavimo ar paslaugų, numatytų draudimo sutartyje, teikimo pagal galiojančią draudimo sutartį prašome kreiptis į draudimo bendrovę tiesiogiai.
Atsiskaitymas už suteiktas paslaugas pagal sveikatos draudimo sutartį atliekamas Zujūnų Šeimos Klinikos kasoje.
Išsamesnės informacijos, kurios paslaugos teikiamos Klinikoje, apmokamos per Lietuvos draudimo bendroves prašome teirautis savo draudimo bendrovėse.
Suteiktų paslaugų apimtys ir apmokėjimo sąlygos yra apibrėžtos paciento (kliento) draudimo sutartyje ir jos prieduose. Draudimo ekspertų telefonai nurodyti kliento/paciento draudimo sutartyje.
Papildomo (savanoriško) draudimo paslaugų teikimas ar išimtys apibrėžtas kliento/paciento draudimo sutartyje.
Norėdami gauti išsamią informaciją dėl lėšų kompensavimo ar paslaugų, numatytų draudimo sutartyje, teikimo pagal galiojančią draudimo sutartį prašome kreiptis į draudimo bendrovę tiesiogiai.
Atsiskaitymas už suteiktas paslaugas pagal sveikatos draudimo sutartį atliekamas Zujūnų Šeimos Klinikos kasoje.
Išsamesnės informacijos, kurios paslaugos teikiamos Klinikoje, apmokamos per Lietuvos draudimo bendroves prašome teirautis savo draudimo bendrovėse.
UAB KLINIKA RVK (ZUJŪNŲ ŠEIMOS KLINIKOS)
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. UAB Klinika RVK (Zujūnų šeimos klinika) toliau vadinama Klinika, Klinikos kodas 306336046, yra ambulatorines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikianti įstaiga, kuri savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Civiliniu kodeksu, Vyriausybės nutarimais, Sveikatos priežiūros įstaigų, Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo ir kitais Lietuvos Respublikos įstatymais, Sveikatos apsaugos ministro įsakymais bei kitais teisės aktais, Klinikos įstatais bei šiomis vidaus tvarkos taisyklėmis (toliau – Taisyklės).
2. Taisyklės parengtos vadovaujantis galiojančiais Lietuvos Respublikos įstatymais, Vyriausybės nutarimais, Sveikatos apsaugos ministro įsakymais, tarptautiniais, Europos ir nacionaliniais medicinos standartais (medicinos, higienos normomis), atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo 46 straipsnio reikalavimus ir nustato bendruosius darbuotojų, pacientų ir jų atstovų tarpusavio santykių principus bei elgesio normas.
3. Šių Taisyklių nuostatos taikomos tiek, kiek šių teisinių santykių nereglamentuoja Lietuvos Respublikos įstatymai arba kiti teisės aktai.
4. Klinikos darbuotojai turi teisę nukrypti nuo šių Taisyklių, jeigu konkrečiu atveju formalus šių Taisyklių laikymasis prieštarautų paciento interesams. Bet koks nukrypimas nuo šių Taisyklių turi būti pažymėtas paciento medicininėje dokumentacijoje. Vidaus tvarkos taisyklėse neaptartus klausimus reglamentuoja Lietuvos Respublikos darbo kodeksas, įstatymai ir kiti norminiai aktai.
5. Klinika užsiima tik ta veikla, kuri nurodyta jos Įstatuose bei turimose licencijose. Klinika teikia būtinąsias ir planines, nemokamas (kompensuojamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (toliau – PSDF) biudžeto lėšomis) bei mokamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas.
6. Šių taisyklių privalo laikytis visi Klinikos darbuotojai, pacientai, jų atstovai ir kiti Klinikos patalpose esantys asmenys.
7. Pacientų saugos užtikrinimas yra viena svarbiausių atsakomybių pacientams.
8. Klinikos darbuotojai, aptarnaudami pacientus, privalo vadovautis Lietuvos gydytojo profesinės etikos kodekso, Slaugytojo profesinės etikos kodekso bei kitų nacionalinių ir tarptautinių elgesio kodeksų bei Klinikos Pacientų aptarnavimo standarto nuostatomis.
9. Taisyklės viešai skelbiamos Klinikos internetiniame puslapyje www.zujunuklinika.lt, Klinikoje esančioje informacijos lentoje ir yra prieinamos susipažinti kiekvienam Klinikos pacientui.
10. Klinikos teritorija gali būti stebima vaizdo kameromis (tik tose vietose, kurios pažymėtos specialiais ženklais).
11. Darbuotojai su vidaus tvarkos taisyklėmis supažindinami pasirašytinai.
12. Šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos:.
12.1. Pacientas – asmuo, kuris naudojasi sveikatos priežiūros įstaigų teikiamomis paslaugomis, nepaisant to, ar jis sveikas, ar sergantis, ir gaudamas šias paslaugas turi teisės aktais nustatytas teises bei pareigas (toliau – Pacientas).
12.2. Paciento atstovas – atstovas pagal įstatymą arba atstovas pagal pavedimą.
Pacientas nuo 16 metų gali pasirinkti atstovą pagal pavedimą. Pacientas apie savo pasirinktą atstovą pasirašytinai gali nurodyti savo medicininiuose dokumentuose (Paciento informavimo ir valios pareiškimo lape) arba įforminti notarine tvarka. Paciento atstovai pagal įstatymą:
12.2.1 nepilnamečiam pacientui iki 16 metų atstovauja jo atstovai pagal įstatymą: vienas iš tėvų (įtėvių), globėjas, rūpintojas.
12.2.2. nepilnamečiam pacientui iki 16 metų, kuriam nustatyta institucinė globa (rūpyba), atstovauja šių įstaigų paskirti asmenys, pateikę atstovavimą patvirtinantį dokumentą.
12.2.3 nepilnamečiam pacientui nuo 16 metų, kuris negali būti laikomas gebančiu protingai vertinti savo interesų, atstovauja jo atstovai pagal įstatymą: vienas iš tėvų (įtėvių), globėjas, rūpintojas.
12.2.4 pilnamečiam pacientui, kuris negali būti laikomas gebančiu protingai vertinti savo interesų, atstovauja jo atstovai pagal įstatymą tokiu eiliškumu: sutuoktinis, sugyventinis (partneris), tėvai (įtėviai), pilnamečiai vaikai, pilnamečiai broliai (seserys), pilnamečiai vaikaičiai, seneliai. Gavus vieno iš šių asmenų sutikimą būti atstovu pagal įstatymą, kitų asmenų sutikimas nereikalingas. Šie asmenys nelaikomi pilnamečio paciento atstovais pagal įstatymą, jeigu jie atsisako būti atstovais, pacientas yra paskyręs atstovą pagal pavedimą arba pacientui nustatyta globa (rūpyba).
12.3. Nuotolinė paslauga (toliau – NSP) – asmens sveikatos priežiūros paslaugos teikimo būdas, kai naudojant nuotolinio ryšio priemonę (pavyzdžiui, kompiuterį, telefoną ir pan.), vaizdo formatu arba telefonu Pacientui teikiama asmens sveikatos priežiūros paslauga Klinikos gydytojui ir Pacientui esant skirtingose vietose tuo pačiu laiku (Pacientui neatvykstant į Kliniką fiziškai);
12.4. Tiesioginio kontakto paslauga – asmens sveikatos priežiūros paslaugos teikimo būdas, kai asmens sveikatos priežiūros paslauga teikiama Klinikos gydytojui ir Pacientui kartu fiziškai dalyvaujant Klinikoje.
12.5. Visos kitos Taisyklėse vartojamos sąvokos yra suprantamos taip, kaip jos yra apibūdintos Lietuvos Respublikos teisės aktuose, reglamentuojančiuose asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimą.
12.6. Esant poreikiui Klinika Pacientui užtikrina lietuvių gestų kalbos vertimo paslaugų prieinamumą:
12.6.1. užsako lietuvių gestų kalbos vertimo paslaugas Pacientui elektroniniu paštu ar telefonu;
12.6.2. nuotolinio ryšio priemonėmis – vaizdo ir garso ryšio priemonėmis (įskaitant programinę įrangą, bendravimo platformas ir kt.) ir (ar) kitomis elektroninių ryšių technologijomis, kurios gali būti naudojamos teikiant lietuvių gestų kalbos vertimo paslaugas, kai paslaugos teikėjas ir paslaugos gavėjas yra skirtingose vietose tuo pačiu laiku;
12.6.3. sudaro sąlygas Pacientui pasikviesti lietuvių gestų kalbos vertėją;
12.6.4. jei Pacientas nemoka lietuvių gestų kalbos, sudaro galimybę bendrauti su Pacientu raštu.
II. KLINIKOS DARBO LAIKAS
13. Klinikos darbo laikas skelbiamas internetiniame puslapyje www.zujunuklinika.lt, Klinikoje, esančiose informacijos lentose ir yra prieinamas susipažinti kiekvienam Pacientui.
14. Ambulatorinės sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos darbo dienomis 8-19 val. Klinikos ne darbo metu pacientai turėtų kreiptis į Vilniaus m. klinikinę ligoninę.
15. Administracijos darbo laikas darbo dienomis 8.00 –17.00 val., pietūs 12.00 – 12.45; priimamasis (registratūra) – 8.00 – 19.00.
III. PACIENTŲ KREIPIMOSI Į KLINIKĄ TVARKA
16. Pacientų, fizinių ir juridinių asmenų priėmimą organizuoja registratūros administratorius.
17. Pacientai, atvykę į Kliniką, privalo susipažinti su Taisyklėmis ir jų laikytis.
18. Informaciją apie Klinikoje teikiamas paslaugas galima rasti Klinikos internetiniame puslapyje, kur skelbiama registratūros telefonas, Klinikos darbo laikas, gydytojų priėmimo laikai, paslaugos, naujienos ir kita informacija. Tokia pat informacija skelbiama Klinikos informacinėse lentose. Informaciją telefonu teikia ir Klinikos registratūra.
19. Pacientai gali kreiptis į Kliniką asmeniškai atvykdami, per atstovą, telefonu ar raštu, el. paštu. Registruojantis telefonu ar atvykus į Kliniką planiniam priėmimui pas gydytoją specialistą, pacientui pasiūloma anksčiausia galima priėmimo data ir leidžiama pasirinkti tinkamą priėmimo laiką, jei yra tokia galimybė.
20. Pacientai registruojami Klinikos darbo laiku telefonu, registruojasi patys internetu arba atvykę į Kliniką. Pacientui kreipiantis į Kliniką telefonu, jo tapatybė identifikuojama jam nurodžius vardą, pavardę, gimimo datą, paskutinius 4 asmens kodo skaitmenis ir kontaktinius duomenis.
21. Pacientams paslaugos teikiamos pagal išankstinę registraciją. Be išankstinės registracijos pacientai priimami tik būtinajai pagalbai.
22. Atvykdamas Pacientas turi turėti asmens tapatybės kortelę, pasą ar kitą asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (vaiko gimimo liudijimą, užsienio valstybės piliečio pasą ar jį atitinkantį kelionės dokumentą, leidimą gyventi Lietuvos Respublikoje) elektroniniu būdu išduotą Medicinos dokumentų išrašą/ siuntimą (forma Nr. E027 ar 027/a, toliau – Siuntimas). Siuntimas nėra privalomas Pacientui kreipiantis pas šeimos gydytoją arba kreipiantis dėl mokamos paslaugos suteikimo.
23. Asmenys, apdrausti valstybiniu sveikatos draudimu kitose Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės šalyse ir Šveicarijos Konfederacijoje, savo draustumui įrodyti pateikia Europos sveikatos draudimo
kortelę (toliau – ESDK), ESDK pakeičiantį sertifikatą, kurie suteikia teisę gauti būtinosios medicinos pagalbos paslaugas ir būtinus kompensuojamuosius vaistus bei medicinos pagalbos priemones; dokumentą DA1 (arba E123 formos pažymą), kuris suteikia teisę gauti būtinosios medicinos pagalbos paslaugas, būtinus kompensuojamuosius vaistus ir medicinos pagalbos priemones dėl nelaimingo atsitikimo darbe ar paūmėjus profesinei ligai; dokumentą S2 (arba E112 formos pažymą), kuris suteikia teisę gauti šiame dokumente nurodytas planines kompensuojamąsias paslaugas ir kompensuojamuosius vaistus bei medicinos pagalbos priemones; dokumentą S3, kuris suteikia teisę tęsti Lietuvoje pradėtą gydymą, kurio išlaidos apmokamos PSDF biudžeto lėšomis.
24. Asmens sveikatos priežiūros paslaugos pradedamos teikti Pacientui pateikus asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, jeigu Pacientą atstovauja Paciento atstovas – turi būti pateiktas Paciento atstovo asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas, atstovavimo pagrindą patvirtinantys dokumentai bei Paciento asmens tapatybės patvirtinimo dokumentas.
25. Klinikos registratūros darbuotojai Pacientui pageidaujant registracijos metu suteikia informaciją apie Klinikoje dirbančius gydytojus specialistus ir kitus sveikatos priežiūros specialistus, jų kvalifikaciją, darbo grafiką, teikiamų paslaugų rūšis ir kainas.
26. Apie numatytą vizitą ar NSP paslaugos teikimo laiką Pacientui iš anksto primenama arba SMS žinute, arba telefoniniu skambučiu, arba el. laišku (jeigu Pacientas yra davęs sutikimą ir yra nurodęs savo kontaktinį telefono numerį ir (arba) el. pašto adresą).
27. Pacientas privalo atvykti į Kliniką 10 minučių prieš numatytą vizito laiką, nebent yra informuotas iš anksto apie atvykimą anksčiau. Pacientai, pavėlavę daugiau nei 15 min., gali būti nepriimami.
28. Jei dėl svarbių aplinkybių gydytojas aptarnauja Pacientą ilgiau negu tam Pacientui paskirtas laikas, kiti Pacientai priimami vėlesniu nei nurodyta registracijoje laiku. Siekiama, kad užsirašęs Pacientas būtų priimtas ne vėliau kaip per 15 minučių nuo registracijoje nurodyto laiko. Registratūros darbuotojai apie gydytojo vėlavimą Pacientą informuoja žodžiu.
29. Jei Pacientui yra skirtas konkretus priėmimo ar NSP paslaugos teikimo laikas ir Klinika savo iniciatyva nori jį pakeisti, naujas priėmimo laikas derinamas su Pacientu. Naujas laikas turi būti praneštas ne vėliau kaip prieš 12 valandų iki planuoto apsilankymo pradžios. Nurodytas įspėjimo terminas gali būti netaikomas tais atvejais, kai Klinikos gydytojai suserga, teikia būtinąją ar skubiąją pagalbą, jei yra įrangos gedimas ir pan.
30. Jei Pacientas negali atvykti į Kliniką nustatytu laiku arba pradėti NSP paslaugos teikimo nustatytu laiku, jis privalo apie tai iš anksto (ne vėliau kaip prieš 24 valandas iki paskirto laiko pradžios) apie tai pranešti telefonu arba asmeniškai atvykęs į Kliniką ir (jeigu pageidauja) susitarti dėl kito apsilankymo laiko.
31. Priėmimui pas šeimos gydytoją tai pačiai dienai pacientai registruojami tokiais atvejais: patyrus įvairios kilmės traumas ir sužeidimus, kai pasireiškia karščiavimas, esant vidutinio stiprumo skausmui (4–5 balai pagal vizualinę analoginę skausmo skalę), kai paros laikotarpiu, pacientui esant ramybės būsenos, atsiranda dusulys, galvos skausmas ir svaigimas, koordinacijos sutrikimas, pykinimas ir vėmimas, staiga progresuojantis tinimas.
32. Registruojant pacientus tos pačios dienos priėmimui stengiamasi registruoti pas jų šeimos gydytoją. Jeigu šeimos gydytojo priėmimo valandos pasibaigusios, pacientas užregistruojamas kitam tuo metu dirbančiam gydytojui.
33. Šeimos gydytojo komandos narių paslaugoms namuose registruojami:
33.1. naujagimiai, gavus informaciją apie jų išvykimą iš gimdymo namų ir atvykimą į namus, jei jų namuose neaplankė slaugytojas ar akušeris;
33.2. sergantys vaikai iki 1 metų amžiaus;
33.3. vaikai, kuriems nustatytas sunkus neįgalumo lygis;
33.4. asmenys, kuriems yra nustatytas 0–25 procentų darbingumo lygis arba specialusis nuolatinės slaugos poreikis;
33.5. pacientai, kuriems ūmiai sutriko judėjimo funkcija (negali savarankiškai judėti);
33.6. pacientai, kuriems karščiavimo metu atsirado naujų odos bėrimų;
33.7. pacientai, kuriems pakilo aukštesnė kaip 38,5°C temperatūra ir kurios neveikia temperatūrą mažinantys vaistai;
33.8. vaikai iki 10 m. karščiuojant virš 38,5°C gripo (ar kt.) epidemijos metu.
34. Su šeimos gydytoju galima susisiekti Klinikos darbo laiku, paskambinus klinikos nurodytu bendruoju telefonu.
34.1Pokalbio metu šeimos gydytojas išsiaiškina galimą iškvietimo į paciento gyvenamąją vietą priežastį ir informuoja apie atvykimo laiką arba rekomenduos pacientui atvykti į Kliniką.
34.2 Šeimos gydytojas pas pacientą atvyks baigęs kitų Klinikos pacientų priėmimą.
35. Pacientus, kuriems nustatytas nuolatinės slaugos poreikis arba visiška negalia, planine tvarka namuose lanko gydytojas, prie kurio pacientas yra prisirašęs gydytis (kurį yra pasirinkęs). Sprendimą dėl lankymo namuose datos ir laiko priima gydytojas, suderinęs su pacientu.
36. Pakartotiniams apsilankymams registruoja šeimos gydytojas ar jo komandos nariai, jei teisės aktais nustatyta tvarka lėtine liga sergančiam pacientui vykdomas ilgalaikis sveikatos būklės stebėjimas.
37. Gydytojas, matydamas pakartotinio paciento apsilankymo reikalingumą (paciento būklės stebėjimas, vaistų išrašymas, darbingumo klausimai ir kt.) su pacientu suderina kito jo vizito datą ir laiką. Pacientas registruojamas sistemoje ir jam išduodamas vizito lapelis.
38. NSP paslaugos Klinikoje gali būti teikiamos Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatyta tvarka.
39. NSP paslaugos teikiamos tik tiems Pacientams ar jų atstovams, kurie sutinka jas gauti ir yra identifikuoti Taisyklių 42 punkte nustatyta tvarka. Sutikimą dėl NSP paslaugų teikimo Pacientas gali patvirtinti raštu, Paciento pasirinkimas taip pat pažymimas Klinikos informacinėje sistemoje.
40. Pacientas, pageidaujantis gauti NSP paslaugą, registruojasi pats telefonu, ar per Klinikos elektroninę registraciją, esančią Klinikos internetiniame puslapyje zujunuklinika.lt.
41. NSP paslauga neteikiama ir Pacientas registruojamas tiesioginio kontakto paslaugai, jei:
41.1. negalima įsitikinti Paciento ar jo atstovo pateikiamų duomenų apie sveikatą tikrumu;
41.2. prašoma paslauga nėra NSP paslauga;
41.3. gydytojas specialistas negali įvertinti Paciento sveikatos būklės be apžiūros;
41.4. Pacientas yra gydomas ligoninėje arba reabilitacijos įstaigoje;
41.5. prašoma paskirti vaistų ar medicinos pagalbos priemonių, kurių Pacientas ankščiau nevartojo, ir panašiais atvejais.
42. Prieš pradedant NSP paslaugos teikimą, Pacientui privalomai pateikiami šie kontroliniai klausimai:
42.1. Paciento vardas, pavardė, atstovavimo pagrindas (Paciento atstovavimo atveju);
42.2. Paciento gimimo data ir paskutiniai 4 asmens kodo skaičiai;
42.3. Paciento gyvenamosios vietos adresas, kuris yra žinomas Klinikai;
42.4. paskutinio Paciento apsilankymo informacija (pavyzdžiui, gydytojo pavardė, data, priežastis);
42.5. paliekama teisė pateikti Pacientui papildomus kontrolinius klausimus, jei konkrečiu atveju kyla įtarimų dėl Paciento elgesio, pateiktos informacijos tikrumo ir pan.
43. Gydytojas iš Paciento gautą informaciją patikrina su Klinikos informacinėje sistemoje esančiais duomenimis bei tokiu būdu įvertina pateiktų duomenų teisingumą. Pacientui teisingai atsakius į ne mažiau kaip 3 kontrolinius klausimus, NSP paslaugos teikimas yra pradedamas. Tuo atveju, kai Pacientas atsako į mažiau kaip 3 klausimus, NSP paslaugos teikimas nėra pradedamas. Šiais atvejais Pacientas turi būti informuojamas, kad NSP paslauga negali būti suteikta, kadangi nėra įvykdyti visi Paciento identifikacijos reikalavimai.
44. Tuo atveju, jeigu nepakanka duomenų apie Paciento sveikatos būklę ir nėra galimybės jos nuotoliniu būdu įvertinti be apžiūros ar papildomų tyrimų ir pan., NSP paslaugos teikimas yra nutraukiamas. Tokiais atvejais Pacientas yra informuojamas apie nutraukimo priežastis.
45. Pacientas ar jo atstovas prisiima atsakomybę už informacinių ir ryšių technologijų pagalba pateiktų Paciento identifikacinių duomenų bei duomenų apie Paciento sveikatos būklę teisingumą.
46. Paliatyviosios pagalbos paslaugas pagal Ambulatorinių slaugos ir paliatyviosios pagalbos paslaugų namuose teikimo sutartį, Paciento namuose teikia VšĮ Integruotų sveikatos paslaugų centro Vilniaus padalinio, turinčio teisę (asmens sveikatos priežiūros įstaigos licenciją) teikti pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros medicinos – paliatyviosios pagalbos paslaugas.(Keista 2024-06-12 V-3)
47. Ambulatorinės slaugos paslaugas namuose pagal Ambulatorinių slaugos ir paliatyviosios pagalbos paslaugų namuose teikimo sutartį teikia VšĮ Integruotų sveikatos paslaugų centro Vilniaus padalinio, turinčio teisę (asmens sveikatos priežiūros įstaigos licenciją) teikti bendrąsias asmens sveikatos priežiūros – slaugos (ambulatorinės slaugos paslaugos namuose) paslaugas. (Keista 2024-06-12 V-3)
48. Pirmą kartą kreipiantis į Kliniką pacientas užpildo Paciento informavimo, sutikimo ir valios pareiškimo lapą, Pacientui atvykus pirmą kartą, esant poreikiui numatoma tyrimo ir gydymo taktika, sudaromas gydymo planas.
49. Pacientai be jų ar jų atstovų sutikimo gauti sveikatos priežiūros paslaugas nėra priimami.
50. Paciento ar jo atstovų sutikimo nereikia:
50.1. kai yra grėsmė asmens gyvybei ir jis pats dėl to negali tokio sutikimo duoti;
50.2. kai yra grėsmė nepilnamečio ar neveiksnaus asmens gyvybei, o jo atstovų negalima greitai surasti;
50.3. kitais Lietuvos Respublikos įstatymų numatytais atvejais.
51. Jeigu pacientas kreipiasi dėl paslaugos, kurios įstaiga neteikia, jis informuojamas, kur šią paslaugą galėtų gauti.
52. Gydytojui susirgus ar dėl kitų priežasčių nesant galimybės aptarnauti iš anksto pas jį užsiregistravusius pacientus, pastarieji informuojami telefonu, jei yra nurodę kontaktinį telefono numerį.
53. Apie užsirašiusius asmenis konsultantai informuojami iš anksto.
54. Klinikos priimamajame gyventojams teikiama informacija visais sveikatos priežiūros ir slaugos klausimais. Taip pat pacientai gali kreiptis į Klinikos administraciją visais iškilusiais ginčytinais klausimais, gauti atsakymus į savo klausimus.
55. Asmenys gali raštu pareikšti savo nuomonę apie aptarnavimo kokybę ir išdėstyti savo pageidavimus bei pasiūlymus specialioje Piliečių ir kitų asmenų pageidavimų, pasiūlymų, pastabų bei skundų knygoje.
56. Teikiant ir gaunant informaciją, paslaugas ar bendraujant tarpusavyje, Klinikos darbuotojai ir Pacientai bei juos lydintis asmenys turi elgtis dalykiškai, pagarbiai savo adresato bei kitų asmenų atžvilgiu. Įgyvendinant šiame punkte išdėstytus reikalavimus, Klinikos darbuotojai privalo dalykiškai išsamiai ir savo kompetencijos ribose atsakyti į Pacientų ar juos lydinčių asmenų klausimus, suteikti jiems informaciją ir duomenis, laikantis šiose Taisyklėse nustatytų reikalavimų, nurodyti, kur Pacientas ar jį lydintis asmuo gali gauti jam reikalingą informaciją ir duomenis, jeigu Klinikos darbuotojas nėra kompetentingas juos suteikti, padėti Pacientui ar jį lydinčiam asmeniui užpildyti būtinus Klinikos paslaugoms teikti dokumentus bei esamomis priemonėmis užtikrinti Pacientų ir jį lydinčių asmenų komfortą. Įgyvendinant šiame punkte nustatytus reikalavimus, Klinikos darbuotojams ir Pacientams bei juos lydintiems asmenims draudžiama tarpusavio bendravime:
56.1. naudoti nenorminę kalbą;
56.2. kreiptis į pašnekovą familiariai ar įžeidžiančiai;
56.3. grasinti;
56.4. kalbėti aiškiai šaukiant;
56.5. naudoti bet kokius asmenis diskriminuojančius argumentus ar palyginimus;
56.6. nesilaikyti higienos reikalavimų.
57. Šių Taisyklių 56 punkte esančių reikalavimų pažeidimas iš Paciento pusės ar jį lydinčio asmens yra pagrindas Klinikos darbuotojams sustabdyti paslaugų teikimą ar atsisakyti teikti Pacientui bet kokias paslaugas, jeigu tai negresia Paciento gyvybei ar sveikatai.
58. Jeigu šių Taisyklių 56 punkte nesilaiko Klinikos personalas, Pacientas ar jį lydintis asmuo turi teisę nedelsiant gauti kito darbuotojo ar specialisto aptarnavimą.
IV. NEMOKAMŲ IR MOKAMŲ PASLAUGŲ NOMENKLATŪRA IR ASORTIMENTAS, JŲ TEIKIMO TVARKA
59. Klinikoje teikiamos pirminės, antrinės ir bendrosios asmens sveikatos priežiūros paslaugos, nurodytos galiojančioje Klinikos licencijoje.
60. Nemokamai paslaugos teikiamos Privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems pacientams:
60.1. pirminio lygio (Šeimos gydytojo komandos) asmens sveikatos priežiūros paslaugos prisirašiusiems prie Klinikos pacientams;
60.2. pacientams, turintiems siuntimą, antrinio lygio asmens sveikatos priežiūros paslaugos, jei dėl jų apmokėjimo Klinika turi sudariusi sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis. Jei Klinika neturi sutarties su teritorine ligonių kasa ar yra išnaudojusi lėšas (lėšų limitą), numatytas sutartyje su teritorine ligonių kasa, Registratūros darbuotojai besikreipiantiems Pacientams nurodo, kad laikinai, negali teikti tam tikrų planinio gydymo paslaugų nemokamai.
61. Mokamos paslaugos teikiamos:
61.1. Klinikos kainyne išvardintos asmens sveikatos priežiūros paslaugos, kai Pacientas nėra draustas privalomuoju sveikatos draudimu arba kreipiasi neturėdamas Siuntimo reikiamai paslaugai;
61.2. asmens sveikatos priežiūros paslaugos, kurių savo nuožiūra (be atitinkamo Siuntimo) pageidauja pats Pacientas;
61.3. kai Pacientas (pasirašytinai susipažinęs su Klinikoje patvirtintomis sutikimų formomis), savo iniciatyva, gydytojui sutikus, pageidauja gauti papildomas ar brangiau kainuojančias paslaugas (pvz. tyrimus, procedūras), medžiagas, medikamentus, medicinos pagalbos priemones (įskaitant nemedicinines ar glaudžiai susijusias paslaugas, procedūras), t.y. pagrindinei ligai diagnozuoti ar gydyti nebūtinas paslaugas;
61.4. kai Pacientas pageidauja gauti asmens sveikatos priežiūros paslaugą ne eilės tvarka ir yra pasirašytinai supažindintas su jo teise ir galimybe ją gauti nemokamai eilės tvarka;
61.5. jei Klinika neturi galiojančios sutarties su teritorine ligonių kasa dėl paslaugas teikiančio specialisto teikiamų sveikatos priežiūros paslaugų apmokėjimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų;
61.6. kai Pacientas pasirenka sveikatos priežiūros paslaugas, kurios LR sveikatos apsaugos ministro 1999 m. liepos 30 d įsakymu Nr. 357 „Dėl mokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų sąrašo, kainų nustatymo ir jų indeksavimo tvarkos bei šių paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos“ (vadovaujantis aktualia redakcija) yra priskirtos prie mokamų paslaugų.
62. Teikiant pirminės odontologinės priežiūros paslaugas, apdraustieji (išskyrus vaikus ir asmenis, besimokančius dieninėse bendrojo lavinimo mokyklose, profesinių mokyklų dieniniuose skyriuose, kol jiems sukanka 24 metai, ir socialiai remtinus asmenis, kai jie pateikia atitinkamą savivaldybės, kurios teritorijoje gyvena, socialinės paramos skyriaus pažymą) moka už vaistus, odontologines ir kitas medžiagas, sunaudotas odontologinės priežiūros paslaugų teikimui, vienkartines priemones.
63. Mokamos paslaugos Klinikoje teikiamos direktoriaus patvirtinta tvarka ir vadovaujantis galiojančiu kainynu, o už jas mokėjimai priimami Klinikos kasoje. Visais atvejais sumokėjus už paslaugas, Pacientui pateikiamas kasos apmokėjimo kvitas ir (pagal poreikį) sąskaita-faktūra.
64. Informacija apie mokamas paslaugas teikiama žodžiu (telefonu, registratūroje, gydytojo kabinete) bei raštu Klinikos informacinėse lentose, segtuvuose ir internetiniame puslapyje.
65. Prieš teikiant mokamas paslaugas, pacientas pasirašo Sutikimą gauti mokamą paslaugą Klinikoje. Šis sutikimas, teikiant ambulatorines asmens sveikatos priežiūros paslaugas, saugomas Klinikos registratūroje Pacientų mokamų paslaugų sutikimų segtuve.
66. Teisės aktų nustatyta tvarka ir apimtimi būtinoji (pirmoji ir skubioji) medicinos pagalba Klinikoje teikiama nemokamai visiems pacientams (nepriklausomai nuo paciento gyvenamosios vietos, prisirašymo prie Klinikos ir socialinių garantijų). Būtinoji medicinos pagalba teikiama etapais: pirmiausia suteikiama pirmoji medicinos pagalba, po to – skubioji institucinė pagalba. Kai kuriais atvejais tai gali būti vykdoma vienu metu.
67. Kreipiantis į Kliniką dėl skubiosios medicinos pagalbos gydytojo siuntimas neprivalomas.
68. Klinika pagal kompetenciją užtikrina (suteikia ir organizuoja) būtinąją medicinos pagalbą.
69. Pirmoji medicinos pagalba – tai svarbiausi tikslingi veiksmai, skirti padėti kitų ar savo sveikatai bei gyvybei, panaudojant turimas medicinos ir/ar kitokias priemones bei medžiagas, iki nukentėjusiajam/pacientui bus pradėta teikti skubioji institucinė medicinos pagalba arba paciento būklė taps normali, arba bus konstatuota jo mirtis.
70. Skubiosios medicinos pagalbos mastą, vadovaudamasis profesine kompetencija, šia tvarka ir kitais būtinosios pagalbos teikimą reglamentuojančiais teisės aktais, nustato pacientą apžiūrėjęs gydytojas. Skubioji medicinos pagalba skirstoma į kategorijas (žr. 1, 2 priedus).
71. Gimdyvei gimdymo metu teikiamos asmens sveikatos priežiūros paslaugos nepriskiriamos skubiajai medicinos pagalbai, tačiau asmens sveikatos priežiūros įstaiga turi suteikti gimdyvei reikalingą medicinos pagalbą.
72. Gydytojas, teikiantis skubiąją medicinos pagalbą, privalo raštu įforminti skubiosios pagalbos atvejį paciento dokumentuose asmens sveikatos istorijoje (forma E025), medicinos dokumentų išraše (forma E027), išsamiai aprašyti paciento būklę, atitinkamai motyvuoti ir pagrįsti skubiosios pagalbos teikimo indikacijas, nurodydamas pagalbos teikimo laiką (pradžią ir pabaigą) ir priskirti skubiosios pagalbos paslaugas atitinkamai kategorijai bei aprašyti taikytus tyrimo ir gydymo metodus.
V. PACIENTŲ (JŲ ATSTOVŲ) TEISĖS IR PAREIGOS KLINIKOJE
73. Klinika užtikrina pacientų teises ir pareigas, apibrėžtas LR pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatyme.
74. Klinikoje visiems pacientams, nepriklausomai nuo jų lyties, amžiaus, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, įsitikinimų ar pažiūrų teikiamos kokybiškos asmens sveikatos priežiūros paslaugos sudarant paciento garbės ir orumo nežeminančias sąlygas bei užtikrinant pagarbų sveikatos priežiūros specialistų elgesį.
75. Pacientas turi teisę į kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas.
76. Pacientui teikiamos mokslu pagrįstos nuskausminamosios priemonės, kad jis nekentėtų dėl savo sveikatos sutrikimų. Pacientas turi teisę būti prižiūrimas ir numirti pagarboje.
77. Pacientui asmens sveikatos priežiūros paslaugos gali būti teikiamos tik su jo sutikimu/ valios išreiškimu.
78. Gydytojas vizito metu įvertina Paciento sveikatos būklę bei numato sveikatos priežiūros planą (įskaitant sveikatos priežiūros tikslus ir laukiamus priežiūros rezultatus), gydytojas ar jo komandos narys apie tai suprantamai informuoja Pacientą. Sveikatos priežiūros planas suderinamas su Pacientu atsižvelgiant į jo sveikatos priežiūros tikslus (klinikinius ir sveikatos stiprinimo). Savo sutikimą su planu Pacientas patvirtina sutikimu/ valios išreiškimu.
79. Informacija Pacientui turi būti pateikta jam suprantama forma, paaiškinant specialius medicinos terminus. Informuodamas apie gydymą, gydytojas specialistas turi paaiškinti Pacientui gydymo eigą, galimus gydymo rezultatus, galimus alternatyvius gydymo metodus ir kitas aplinkybes, kurios gali turėti įtakos Paciento apsisprendimui sutikti ar atsisakyti siūlomo gydymo, taip pat apie pasekmes atsisakius siūlomo gydymo.
80. Pacientas turi teisę atsisakyti specifinio gydymo ir (arba) procedūros bei ieškoti antros klinikinės nuomonės, Klinikos gydytojų komanda gerbia Paciento pasirinkimą.
81. Pacientai turi teisę gauti nemokamas asmens sveikatos priežiūros ir slaugos paslaugas, kompensuojamas iš privalomojo sveikatos draudimo lėšų ar iš valstybės bei savivaldybių biudžetų, kaip numato Lietuvos Respublikos įstatymai ir kiti teisės aktai.
82. Pacientai turi teisę gauti informaciją apie Klinikoje teikiamas paslaugas, jų kainas ir galimybę jomis pasinaudoti.
83. Laikoma, kad į Kliniką savanoriškai atvykęs ar į namus iškvietęs pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros specialistą Pacientas yra informuotas ir sutinka, kad jį apžiūrėtų, įvertintų jo sveikatos būklę, paskirtų ir atliktų būtinas tyrimų ir gydymo procedūras.
84. Pacientas turi teisę pasirinkti Klinikoje dirbantį gydytoją, slaugos darbuotoją.
85. Pacientas turi būti informuotas apie jį gydančio gydytojo ir slaugančio darbuotojo vardą, pavardę, pareigas.
86. Paciento teisė į informaciją užtikrinama pacientui kai jam žodžiu suteikiama visa informacija apie Kliniką:
86.1. apie teikiamas nemokamas, mokamas ar dalinai mokamas paslaugas, jų kainas, galimybes tomis paslaugomis pasinaudoti;
86.2. apie siuntimo į kitas įstaigas tvarką;
86.3. apie gydytojų ir kito medicinos personalo kvalifikaciją, jų priėmimo laiką;
86.4. Pacientas taip pat supažindinamas su vidaus tvarkos taisyklėmis, jam išaiškinamos ne tik jo teisės, bet ir pareigos.
87. Ši informacija apie Kliniką bei kita pacientams svarbi informacija skelbiama viešai pačioje Klinikoje informacijos pateikimo vietose ir Klinikos interneto svetainėje.
88. Klinikoje yra sudaryta galimybė pacientams susipažinti su įrašais savo medicinos dokumentuose:
88.1. Pacientui žodžiu pareiškus norą susipažinti su įrašais jo sveikatos istorijoje gydytojas gali paaiškinti įrašus arba pacientui suteikiama galimybė peržiūrėti sveikatos istoriją kartu paaiškinant įrašų prasmę;
88.2. Pacientui jo medicinos dokumentai susipažinti nepateikiami, jeigu, gydytojo nuomone, juose esanti informacija galėtų pakenkti paciento sveikatai ar sukeltų pavojų jo gyvybei. Apie paciento prašymą ir tokį sprendimą įrašoma paciento istorijoje.
89. Pacientas, susipažinęs su įrašais savo sveikatos istorijoje, turi teisę prašyti įrašą ištaisyti, jei mano, kad įrašas yra netikslus, neišsamus, dviprasmiškas ar įraše esantys duomenys nėra susiję su diagnoze, gydymu ar slauga. Tokiu atveju pacientas pildo laisvos formos prašymą pataisyti įrašus sveikatos istorijoje ir ją pateikia įrašą padariusiam sveikatos priežiūros specialistui, nurodydamas priežastį, kodėl jis nori įrašą ištaisyti.
90. Jeigu paciento prašymas pagrįstas, įrašas per 15 darbo dienų ištaisomas, papildomas, pakeičiamas ar panaikinamas arba pagrįstai atsisakoma įrašą keisti apie tai informuojant pacientą.
91. Pacientas, pateikęs asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus, turi teisę gauti informaciją apie savo sveikatos būklę, ligos diagnozę, Klinikoje taikomus ar gydytojui žinomus kitus gydymo ar tyrimo būdus, galimą riziką, komplikacijas, šalutinį poveikį, gydymo prognozę ir kitas aplinkybes, kurios gali turėti įtakos paciento apsisprendimui sutikti ar atsisakyti siūlomo gydymo, taip pat apie padarinius atsisakius siūlomo gydymo. Šią informaciją pacientui gydytojas turi pateikti atsižvelgdamas į jo amžių ir sveikatos būklę, jam suprantama forma, paaiškindamas specialius medicinos terminus.
92. Informacija pacientui gali būti nesuteikta tik tais atvejais, jeigu tai pakenktų paciento sveikatai ar sukeltų pavojų jo gyvybei arba kai pacientas šio įstatymo nustatyta tvarka atsisako šios informacijos. Sprendimą neteikti pacientui informacijos, kuri gali pakenkti paciento sveikatai ar sukelti pavojų jo gyvybei, priima gydantis gydytojas, išskyrus atvejus, kai įstatymai nustato kitokią tokio sprendimo priėmimo tvarką. Apie sprendimo neteikti informacijos priėmimą ir jo motyvus pažymima medicinos dokumentuose. Tais atvejais, kai pranešimas būtų prielaida žalai pacientui atsirasti, visa informacija pateikiama paciento atstovui ir tai prilyginama informacijos pateikimui pacientui. Informacija pacientui pateikiama, kai išnyksta žalos atsiradimo pavojus. Paciento psichikos ligonio teisės gauti informaciją ypatumus nustato Psichikos sveikatos priežiūros įstatymas.
93. Informacija apie paciento sveikatos būklę, ligos diagnozę, Klinikoje taikomus ar gydytojui žinomus kitus gydymo ar tyrimo būdus, galimą riziką, komplikacijas, šalutinį poveikį, gydymo prognozę negali būti pacientui pateikiama prieš jo valią. Atsisakymą informacijos pacientas turi aiškiai išreikšti ir patvirtinti parašu.
94. Visa Klinikoje sukaupta paciento informacija (žodinė, rašytinė, vaizdinė ar elektroninė) laikoma griežtai konfidencialia ir ja gali naudotis tik tie sveikatos priežiūros specialistai, kurie tiesiogiai dalyvauja gydant ar slaugant Pacientą.
95. Informacijos pateikimo Pacientui apribojimai netaikomi, kai dėl Paciento atsisakymo gauti informaciją gali atsirasti žalingų padarinių Pacientui ar kitiems asmenims.
96. Paciento pareigos:
96.1. Pacientas privalo pasirašytinai susipažinti su jam pateiktomis Klinikos vidaus tvarkos taisyklėmis, kitais sveikatos priežiūros Klinikos nustatytais dokumentais ir vykdyti juose nurodytas pareigas.
96.2. Pacientas privalo rūpintis savo sveikata, sąžiningai naudotis savo teisėmis, jomis nepiktnaudžiauti, bendradarbiauti su sveikatos priežiūros Klinikos specialistais ir darbuotojais.
96.3. Pacientai, norėdami gauti sveikatos priežiūros paslaugas, privalo pateikti asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus, išskyrus būtinosios sveikatos priežiūros atvejus.
96.4. Pacientas kiek įstengdamas turi suteikti Klinikos specialistams informacijos apie savo sveikatą, persirgtas ligas, atliktas operacijas, vartotus ir vartojamus vaistus, alergines reakcijas, genetinį paveldimumą ir kitus pacientui žinomus duomenis, reikalingus tinkamai suteikti sveikatos priežiūros paslaugas.
96.5. Pacientas, gavęs informaciją apie jam skiriamas sveikatos priežiūros paslaugas, savo sutikimą ar atsisakymą dėl šių sveikatos priežiūros paslaugų suteikimo turi patvirtinti raštu.
96.6. Pacientas privalo vykdyti sveikatos priežiūros specialistų paskyrimus ir rekomendacijas arba šio įstatymo nustatyta tvarka atsisakyti paskirtų sveikatos priežiūros paslaugų. Pacientas privalo informuoti sveikatos priežiūros specialistus apie nukrypimus nuo paskyrimų ar nustatyto režimo, dėl kurių jis davė sutikimą.
96.7. Pacientas privalo pagarbiai ir deramai elgtis su visais Klinikos darbuotojais ir kitais pacientais.
97. Pacientas turi teisę į žalos, padarytos pažeidus jo teises teikiant sveikatos priežiūros paslaugas, atlyginimą. Žalos atlyginimo sąlygos ir tvarka nustatyta Civiliniame kodekse, Draudimo įstatyme ir kituose teisės aktuose.
98. Pacientui nuo 16 metų sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos tik su jo sutikimu, išskyrus būtinosios medicinos pagalbos paslaugų teikimo atvejus, kai pacientas negali savo valios išreikšti pats.
99. Nepilnamečiam pacientui iki 16 metų sveikatos priežiūra teikiama tik su jo atstovų sutikimu, išskyrus būtinosios medicinos pagalbos paslaugų teikimo atvejus. Klinikos specialistai visais atvejais turi parinkti tokius diagnostikos ir gydymo metodus, kurie labiausiai atitiktų nepilnamečio interesus, atsižvelgdami pirmiausia į nepilnamečio, taip pat į jo atstovų valią. Jeigu yra nesutarimų tarp paciento iki 16 metų ir jo atstovų, diagnostikos ir gydymo metodus parenka gydytojų konsiliumas, atsižvelgdamas į nepilnamečio interesus.
100. Nepilnametis pacientas iki 16 metų, kuris, gydytojo pagrįsta nuomone, išreikšta medicinos dokumentuose, gali pats teisingai vertinti savo sveikatos būklę, turi teisę savarankiškai kreiptis ir spręsti dėl jam reikiamų sveikatos priežiūros paslaugų teikimo, išskyrus įstatymų nustatytus atvejus.
101. Kai sveikatos priežiūra turi būti teikiama pacientui nuo 16 metų, kuris negali būti laikomas gebančiu protingai vertinti savo interesų, ir nėra nurodytų asmenų arba jie atsisakė būti atstovais, arba nėra galimybių su jais susisiekti taip greitai, kaip tai būtina, ar gauti jų informacija pagrįstą sutikimą laiku, sprendimą dėl pacientui teiktinos sveikatos priežiūros ir jos masto, alternatyvos pasirinkimo priima sveikatos priežiūrą teikiantis gydytojas, o prireikus – gydytojų konsiliumas, išimtinai vadovaudamasis paciento interesais. Sprendimą dėl konsiliumo sudarymo gydytojas turi pagrįsti paciento medicinos dokumentuose.
102. Dėl nepilnamečio paciento iki 16 metų, kurio tėvai vengia atlikti atstovo pagal įstatymą funkcijas ir kuriam nėra nustatyta laikinoji globa ar rūpyba, kai nepilnamečio paciento tėvai (įtėviai) tarpusavyje nesutaria dėl sveikatos priežiūros masto, sprendimus dėl teiktinos sveikatos priežiūros masto, alternatyvos pasirinkimo priima gydantis gydytojas, o prireikus – gydytojų konsiliumas, išimtinai vadovaudamasis paciento interesais. Įstatymai gali nustatyti, kada šioje dalyje nurodytais atvejais būtinas teismo leidimas. Dėl tokio leidimo į teismą kreipiasi Klinika arba nepilnamečio paciento atstovas pagal įstatymą.
103. Sutikimą dėl sveikatos priežiūros paslaugų teikimo duoda pats pacientas arba įstatymų nustatyta tvarka jo atstovas.
104. Sutikimas laikomas pagrįstas informacija ir tinkamas, jeigu jis atitinka visas šias sąlygas:
104.1. yra duotas asmens, galinčio tinkamai išreikšti savo valią;
104.2. yra duotas, gavus pakankamą ir aiškią informaciją;
104.3. yra duotas paciento (jo atstovo) laisva valia;
104.4. atitinka teisės aktų nustatytus formos reikalavimus.
105. Jeigu Pacientas pasirašo sveikatos apsaugos ministro patvirtintus reikalavimus atitinkančios formos sutikimą, reiškia, kad Pacientas gavo tinkamą informaciją.
106. Prieš atliekant pacientui Klinikoje invazinę ir (ar) intervencinę procedūrą, turi būti gautas informacija pagrįstas Paciento sutikimas, kad jam būtų atliekama konkreti invazinė ir (ar) intervencinė procedūra. Toks sutikimas turi būti išreikštas raštu, pasirašant sveikatos apsaugos ministro patvirtintus reikalavimus atitinkančią formą.
107. Prieš atlikdamas Pacientui invazinę ir (ar) intervencinę procedūrą, gydytojas Pacientui pateikia informaciją atsižvelgdamas į jo amžių ir sveikatos būklę, jam suprantama forma, paaiškindamas specialius medicinos terminus.
108. Pacientas teises įgyja, pareigas prisiima ir jas įgyvendina pats arba per savo atstovus.
109. Atstovai, veikdami paciento vardu, privalo pateikti atstovavimą patvirtinantį dokumentą ir savo asmens dokumentus.
110. Pacientui, teismo pripažintam neveiksniu, atstovauja paskirti globėjai.
111. Pacientas, teismo pripažintas ribotai veiksniu, teises įgyja ir pareigas prisiima, taip pat jas įgyvendina pats tiek, kiek tų teisių jam nėra apribojęs teismas.
112. Pacientas nuo 16 metų gali pasirinkti atstovą pagal pavedimą. Šis atstovavimas įforminamas notarine tvarka arba pacientas apie savo pasirinktą atstovą pasirašytinai gali nurodyti savo medicinos dokumentuose.
113. Lankydamasis Klinikoje Pacientas privalo:
113.1. sąžiningai naudotis savo teisėmis, jomis nepiktnaudžiauti, bendradarbiauti su Klinikos sveikatos priežiūros specialistais ir darbuotojais;
113.2. rūpintis savo sveikata: aktyviai domėtis prevencinių programų galimybėmis ir jomis naudotis, stiprinti sveikatą atsisakant/ ribojant rūkymą, alkoholio vartojimą, sportuojant ir sveikai maitinantis; 113.3. nepažeisti kitų asmenų ir pacientų teisių;
113.4. vykdyti medicinos darbuotojų nurodymus, įskaitant gydymą, slaugą ir profilaktiką;
113.5. gerbti Klinikos darbuotojus ir kitus pacientus;
113.6. laikytis nustatytos registracijos ir priėmimo pas gydytojus tvarkos;
113.7. netrukdyti medicinos darbuotojams vykdyti savo pareigų;
113.8. gerbti Klinikos darbuotojus, kitus pacientus bei lankytojus, pagarbiai ir deramai su jais elgtis, nepažeisti jų teisių ir teisėtų interesų.
113.9. informuoti Kliniką apie pasikeitusį adresą ar kitus kontaktinius duomenis;
113.10. negalėdami konsultacijai atvykti paskirtu laiku, kuo skubiau atšaukti vizitą pas sveikatos priežiūros specialistą. Nepranešimas ir neatvykimas į priėmimą laikomas paciento pareigos pažeidimu;
113.11. išjungti mobiliųjų telefonų garsinius signalus visam buvimo Klinikoje laikui.
113.12. Klinikos patalpose ir teritorijoje be nustatyta tvarka gauto leidimo filmuoti, fotografuoti patalpas ir darbuotojus, Pacientus ar kitaip pažeisti jų privatumą;
113.13. tausoti Klinikos inventorių, kitą turtą. Klinikos turto sunaikinimo ar sugadinimo atveju atlyginti Klinikos patirtą žalą LR įstatymų nustatyta tvarka.
113.14. informuoti gydytoją apie visus papildomai savarankiškai naudojamus vaistus, maisto papildus, taikomus gydymo būdus, savo iniciatyva atliktas konsultacijas ir tyrimus, kurie neįtraukti į ESPBI IS duomenų bazę;
113.15. informuoti gydytoją, pas kurį kreipėsi, jei numatytą konsultacijos Klinikoje dieną yra gydomas stacionare;
113.16. laikytis elgesio taisyklių laikinojo nedarbingumo laikotarpiu, vykdyti gydytojo nurodytą gydymą ir režimą, siekiant kuo greitesnio pasveikimo ir komplikacijų sumažinimo, laiku kreiptis į gydymo Kliniką dėl laikinojo nedarbingumo bei gimdymo ir nėštumo pažymėjimų išdavimo, pratęsimo, taip pat nurodytu laiku atvykti sveikatos būklės įvertinimui gydytojų konsultacinėje komisijoje;
113.17. Laiku, visą kainą sumokėti už suteiktas mokamas sveikatos priežiūros paslaugas;
113.18. Dviračius, vaikiškus vežimėlius palikti jiems skirtose vietose. Su viršutiniais rūbais pacientai nepriimami;
113.19. Laikytis viešosios tvarkos: nešiukšlinti, netriukšmauti, laukiamajame nekalbėti garsiai, nerūkyti, nevartoti alkoholio, narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų, netrukdyti aplinkiniams, laikytis asmens higienos ir pan. Už vaikų priežiūrą Klinikoje atsako juos atvedę tėveliai ar artimieji.
114. Pacientui nevykdant sveikatos priežiūros specialistų nurodymų, įstaiga gali atsisakyti pacientui teikti paslaugas išskyrus būtinąją medicinos pagalbą ir atvejus, kai paslaugų suteikimas planine tvarka kitoje asmens sveikatos priežiūros Klinikoje sukeltų grėsmę paciento gyvybei.
115. Klinikos darbuotojai turi teisę neteikti planinių paslaugų asmenims, jeigu jų elgesys yra neadekvatus arba turi baudžiamojo nusižengimo arba administracinių teisės pažeidimų požymių (įžeidinėja darbuotoją, jam grasina ar kita). Dėl netinkamo pacientų elgesio darbuotojai informuoja Klinikos administraciją, kuri gali iškviesti policijos pareigūnus.
116. Pacientui, kuris pažeidžia savo pareigas, tuo sukeldamas grėsmę savo ir kitų pacientų sveikatai ir gyvybei, arba trukdo jiems gauti kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas, sveikatos priežiūros paslaugų teikimas gali būti nutrauktas, išskyrus atvejus, jei tai grėstų pavojus paciento gyvybei.
117. Pacientų atstovai padeda pacientams įgyvendinti jų teises naudodamiesi tokiomis pat teisėmis ir pareigomis kaip ir pacientai.
VI. PACIENTŲ PRAŠYMŲ, UŽKLAUSŲ IR SKUNDŲ PATEIKIMO TVARKA
118. Pacientų prašymų, užklausų ar skundų pateikimo ir nagrinėjimo tvarka nustatyta Klinikos direktoriaus patvirtintoje kokybės vadybos procedūroje „Asmenų prašymų ir skundų nagrinėjimo tvarka“
119. Tiesiogiai gaunami ar raštu pateikti pacientų prašymai, užklausos ar skundai, yra registruojami skundų ir prašymų registracijos žurnale.
120. Prašymai, užklausos ar skundai turi būti tvarkingai ir įskaitomai parašyti, nurodyta pareiškėjo vardas, pavardė, pasirašyti pareiškėjo ar jo įgalioto asmens, pastaruoju atveju turi būti pridėtas įgaliojimo nuorašas, nurodyti pareiškėjo kontaktiniai duomenys. Neįskaitomai parašyti, nesuprantamai išdėstyti ar anoniminiai skundai nenagrinėjami.
121. Klinikos administracija, gavusi skundą, susipažįsta su juo ir paveda jį nagrinėti įgaliotam darbuotojui.
122. Skundo nagrinėjimo metu nustačius sveikatos priežiūros procese pažeidimus ar neatitiktis, išvados perduodamos Vidaus medicininiam auditui, kuris nustatyta tvarka užregistruoja neatitiktis, patvirtina korekcinius prevencinius veiksmus rastiems pažeidimams pašalinti.
123. Su paciento skundo tyrimo rezultatais pareiškėjas raštu supažindinamas ne vėliau kaip per 20 darbo dienų, o tais atvejais, kai skundas gautas iš kitų institucijų, apie skundo nagrinėjimo rezultatus pastarosios taip pat informuojamos raštu.
124. Pareiškėjas, nepatenkintas gautu sprendimu, įstatymų nustatyta tvarka gali apskųsti administracijos pateiktą sprendimą kompetentingoms institucijoms.
VII. INFORMACIJOS APIE PACIENTO SVEIKATOS BŪKLĘ TEIKIMO TVARKA
125. Paciento privatus gyvenimas yra neliečiamas. Informacija apie paciento gyvenimo faktus gali būti renkama tik su paciento sutikimu ir tuo atveju, jei tai yra būtina ligai diagnozuoti, gydyti ar pacientui slaugyti.
126. Duomenys apie paciento buvimą Klinikoje, jo sveikatos būklę, jam taikytas diagnostikos, gydymo ir slaugos priemones įrašomi į nustatytos formos ir rūšių paciento medicinos dokumentus. Nustatant šių dokumentų formą, turinį ir naudojimo tvarką, turi būti užtikrinama paciento privataus gyvenimo apsauga.
127. Visa informacija apie paciento buvimą Klinikoje, gydymą, sveikatos būklę, diagnozę, prognozes ir gydymą, taip pat visa kita asmeninio pobūdžio informacija apie pacientą turi būti laikoma konfidencialia ir po paciento mirties. Teisę gauti informaciją po paciento mirties turi įpėdiniai pagal testamentą ir pagal įstatymą, sutuoktinis (partneris), tėvai, vaikai.
128. Konfidenciali informacija gali būti suteikiama kitiems asmenims tik turint rašytinį paciento sutikimą, kuriame yra nurodyta tokios informacijos suteikimo pagrindas ir naudojimo tikslai, išskyrus atvejus, kai pacientas medicinos dokumentuose yra pasirašytinai nurodęs, koks konkretus asmuo turi teisę gauti tokią informaciją, taip pat tokios informacijos teikimo mastą ir terminus. Pacientas turi teisę nurodyti asmenis, kuriems konfidenciali informacija negali būti teikiama. Asmenims, tiesiogiai dalyvaujantiems gydant ar slaugant pacientą, atliekantiems paciento sveikatos ekspertizę, be paciento sutikimo konfidenciali informacija gali būti suteikiama tais atvejais ir tiek, kiek tai būtina paciento interesams apsaugoti. Kai pacientas laikomas negalinčiu protingai vertinti savo interesų ir nėra jo sutikimo, konfidenciali informacija gali būti suteikiama paciento atstovui, sutuoktiniui (partneriui), tėvams (įtėviams) ar pilnamečiams vaikams tiek, kiek tai būtina paciento interesams apsaugoti.
129. Pacientas turi teisę nesutikti, kad būtų tvarkomi jo asmens duomenys, jeigu asmens duomenų tvarkymo pagrindas yra teisėti interesai, įskaitant profiliavimą tiesioginės rinkodaros tikslais.
130. Pacientas turi teisę bet kuriuo metu atšaukti savo duotą sutikimą dėl asmens duomenų tvarkymo tiesioginės rinkodaros tikslu.
131. Be paciento sutikimo teisės aktų nustatyta tvarka konfidenciali informacija gali būti suteikiama valstybės institucijoms, kurioms Lietuvos Respublikos įstatymai suteikia teisę gauti konfidencialią informaciją apie Pacientą. Be raštiško Paciento sutikimo teisės aktų nustatyta tvarka Paciento konfidenciali informacija suteikiama tik tarnybiniais tikslais valstybės institucijoms, kurioms Lietuvos Respublikos įstatymai suteikia teisę gauti tokią informaciją apie Pacientą:
131.1. sveikatos priežiūros įstaigoms, kuriose yra / buvo gydomas, slaugomas pacientas arba atliekama jo sveikatos ekspertizė;
131.2. institucijoms, kontroliuojančioms sveikatos priežiūros paslaugas;
131.3. neveiksnių asmenų būklės peržiūrėjimo komisijoms jų funkcijoms vykdyti;
131.4. teismui, prokuratūrai, ikiteisminio tyrimo įstaigoms, savivaldybių vaiko teisių apsaugos skyriams bei kitoms institucijoms, kurioms tokią teisę suteikia Lietuvos Respublikos įstatymai;
131.5. Klinikos civilinę atsakomybę apdraudusiai draudimo įstaigai ir asmenims, kurie tiesiogiai nagrinėja Paciento skundą, kuris susijęs su informacijos apie Pacientą, kuri yra konfidenciali, nagrinėjimu.
138. Konfidenciali informacija šiems asmenims gali būti suteikiama tik rašytiniu jų prašymu, kuriame nurodomas konfidencialios informacijos prašymo pagrindas, jos naudojimo tikslai ir reikalingos informacijos mastas. Visais atvejais konfidencialios informacijos suteikimas turi atitikti protingumo, sąžiningumo ir paciento teisių apsaugos ir interesų prioriteto principus.
139. Užtikrinant paciento teisę į privataus gyvenimo neliečiamumą, turi būti vadovaujamasi nuostata, kad paciento interesai ir gerovė yra svarbesni už visuomenės interesus. Šios nuostatos taikymas gali būti ribojamas įstatymų nustatytais atvejais, kai tai būtina visuomenės saugumo, nusikalstamumo prevencijos, visuomenės sveikatos arba kitų žmonių teisių ir laisvių apsaugai.
140. Apie sužalotus pacientus, kuriems žala galėjo būti padaryta nusikalstama veika, Klinika privalo nedelsdama pranešti teisėsaugos institucijoms.
141. Teisę į sveikatos priežiūros paslaugas, neatskleidžiant asmens tapatybės, turi ne jaunesni kaip 16 metų pacientai, sergantys Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyto sąrašo ligomis. Už sveikatos priežiūros paslaugas, neatskleidžiant asmens tapatybės, pacientas moka pats, išskyrus teisės aktų nustatytas išimtis.
142. Sveikatos priežiūros paslaugų teikimo, kai neatskleidžiama asmens tapatybė, tvarką reglamentuoja Vyriausybė ar jos įgaliota institucija.
143. Be Paciento rašytinio sutikimo negalima jo įtraukti į biomedicininius tyrimus. Paciento įtraukimo į šiuos tyrimus tvarką nustato Biomedicininių tyrimų etikos įstatymas.
144. Įtraukiant Pacientą į biomedicininius tyrimus ir mokymo procesą, turi būti vadovaujamasi nuostata, kad Paciento interesai ir gerovė yra svarbesni už mokslo interesus.
VIII. ASMENS DUOMENŲ TVARKYMAS
145. Savo veikloje tvarkydama asmens duomenis Klinka laikosi Europos parlamento ir tarybos reglamento (ES) 2016/679 2016 m. balandžio 27 d. dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas), Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo bei kitų teisės aktų reikalavimų.
146. Pacientų, kitų Klinikoje besilankančių ar kitaip su Klinikos veikla susijusių asmenų asmens duomenų tvarkymo sąlygos, tvarka, pacientų, kitų asmenų, kaip duomenų subjektų, teisės tvarkant Klientų asmens duomenis bei kiti asmens duomenų tvarkymo Klinikos veikloje aspektai yra aprašyti kituose Klinikos vidaus tvarkos taisykles aprašančiuose dokumentuose.
147. Pacientas turi teisę duomenų apsaugos klausimais kreiptis tiesiogiai į Kliniką, teikiant rašytinį prašymą asmeniškai, paštu, per atstovą ar elektroninių ryšių priemonėmis (bendruoju klinikos el. paštu), žodžiu (bendruoju Klinikos telefonu). Pacientų prašymus dėl duomenų subjekto teisių Klinika nagrinėja nemokamai. Prašymą nagrinėti gali būti atsisakyta arba už tai gali būti imamas atitinkamas mokestis, jei prašymas yra aiškiai nepagrįstas arba neproporcingas, taip pat kitais norminiuose aktuose nustatytais atvejais.
148. Pacientas turi teisę kreiptis į Valstybinę duomenų apsaugos inspekciją, nepavykus išspręsti duomenų apsaugos klausimų su Klinika.
IX. PACIENTŲ SIUNTIMO Į KITAS ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGAS TVARKA
149. Jeigu pacientas kreipiasi dėl paslaugos, kurios Klinika neteikia, jis informuojamas, kur šią paslaugą galėtų gauti.
150. Paciento siuntimo į kitas gydymo įstaigas tikslingumą nustato jį gydantis gydytojas ir sprendimą suderina su pacientu, suteikęs jam visą reikalingą informaciją. Pacientui atsisakius vykti į siunčiamą gydymo įstaigą, gydytojas apie tai įrašo jo asmens sveikatos istorijoje, o pacientas tai patvirtina savo parašu. Už nepilnamečius vaikus pasirašo tėvai ar globėjai.
151. Gydytojas, siųsdamas pacientą į kitą asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančią įstaigą, užpildo nustatytos formos elektroninį siuntimą (forma E027), kurį pateikia į ESPBI IS apie tai pažymėjęs paciento sveikatos istorijoje.
152. Pacientas, turėdamas siuntimą, gali laisvai rinktis bet kurią šalies ambulatorinę arba stacionarinę asmens sveikatos priežiūros įstaigą, turinčią sutartį su teritorine ligonių kasa dėl paslaugų apmokėjimo. 153. Jeigu pacientui reikalinga pagalba, kurios Klinika negali suteikti, suteikiama būtinoji pagalba ir skubiai kviečiama Greitoji medicinos pagalba.
X. GINČŲ IR KONFLIKTŲ SU PACIENTAIS SPRENDIMO TVARKA
154. Pacientas, manydamas, kad yra pažeistos jo teisės, Klinikos direktoriui pateikia skundą, laikydamasis nustatyto pacientų skundų nagrinėjimo tvarkos turinio ir formos reikalavimų.
155. Skundą pateikti gali Pacientas arba jo atstovas. Klinikoje nagrinėjami tik įskaitomai parašyti skundai, kurie yra paciento pasirašyti, nurodytas jo vardas ir pavardė, faktinė gyvenamoji vieta, duomenys ryšiui palaikyti bei aiškiai išdėstyta skundo esmė (teisės, kurias, paciento manymu, Klinika pažeidė, tai pagrindžiančios aplinkybės ir paciento reikalavimai pašalinti jo teisių pažeidimą). Neįskaitomi, šioje dalyje nurodytų reikalavimų neatitinkantys skundai grąžinami pacientui ir nurodoma grąžinimo priežastis.
156. Pacientas skunde privalo pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Kai toks skundas siunčiamas paštu ar per pasiuntinį, prie jo turi būti pridėta notaro ar pacientui atstovaujančio advokato patvirtinta pareiškėjo asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopija. Paciento atstovas, kreipdamasis dėl tokios informacijos, pateikia tapatybę ir atstovavimą liudijantį dokumentą.
157. Pacientas turi teisę pareikšti skundą ne vėliau kaip per vienus metus, kai sužino, kad jo teisės pažeistos, bet ne vėliau kaip per trejus metus nuo teisių pažeidimo dienos.
158. Į pacientų skundus nagrinėjančias valstybės institucijas pacientai turi teisę kreiptis tik nepatenkinti skundų nagrinėjimu Klinikoje, jei jų manymu teisės buvo pažeistos.
159. Klinika, gavusi paciento skundą, privalo jį išnagrinėti ir raštu pranešti pacientui nagrinėjimo rezultatus ne vėliau kaip per 20 darbo dienų.
160. Pacientų skundus nagrinėjančių valstybės institucijų sprendimus pacientai turi teisę apskųsti įstatymų nustatyta tvarka.
161. Savo nepasitenkinimą gautomis sveikatos priežiūros paslaugomis ar pastabas pacientai gali išreikšti žodžiu tiesiogiai sveikatos priežiūros paslaugas teikusiam specialistui, kuris, reaguodamas į pareikštas pastabas, pasistengs trūkumus nedelsiant ištaisyti.
162. Kilus ginčui ar konfliktui tarp paciento ir gydytojo ar kito medicinos darbuotojo, nesutarimą sprendžia tiesioginis vadovas ar Klinikos direktorius.
163. Jei negalima priimti sprendimo dėl gydymo, tenkinančio abi puses – pacientą išklauso ir apžiūri gydytojų konsiliumas, kuris organizuojamas kitą artimiausią Klinikos darbo dieną.
164. Jei pacientas turi nusiskundimų dėl Klinikos darbo tvarkos, juos gali pateikti raštu arba žodžiu Klinikos administracijai jos priėmimo valandomis.
165. Skundai, pareiškimai ar kiti pastebėjimai gauti be pareiškėjo asmens duomenų tiriami priklausomai nuo išdėstytų faktų reikšmingumo. Sprendimą tirti ar ne priima Klinikos direktorius. Atsakymai į tokius skundus (atsižvelgiant į aplinkybes) gali būti niekam neteikiami.
166. Turtinė ir neturtinė žala, padaryta pažeidžiant nustatytas pacientų teises, atlyginama įstatymų ir Civilinio kodekso nustatyta tvarka.
167. Jei pacientas elgiasi agresyviai, grasina, yra apsvaigęs nuo alkoholio, toksinių ar narkotinių medžiagų, Klinikos medicinos personalas turi teisę iškviesti apsaugą arba policiją.
XI. ASMENS SVEIKATOS ISTORIJŲ IŠDAVIMO PACIENTUI AR KITIEMS FIZINIAMS IR JURIDINIAMS ASMENIMS TVARKA
168. Asmens sveikatos istorija yra Klinikos dokumentas ir yra saugomas jos registratūroje ar archyve. Nei pacientas, nei kiti asmenys neturi teisės patys šio dokumento laikyti (saugoti) ar išnešti iš Klinikos.
169. Paciento pageidavimu jam turi būti pateikti jo medicinos dokumentai. Medicinos dokumentų pateikimas pacientui gali būti ribojamas, jeigu juose esanti informacija pakenktų paciento sveikatai ar sukeltų pavojų jo gyvybei. Sprendimą neišduoti pacientui medicinos dokumentų priima gydantis gydytojas. Apie sprendimo neišduoti medicinos dokumentų priėmimą ir jo motyvus pažymima medicinos dokumentuose.
170. Sveikatos priežiūros specialistas pagal savo kompetenciją privalo paaiškinti pacientui įrašų jo medicinos dokumentuose prasmę. Jeigu paciento reikalavimas yra pagrįstas, netikslius, neišsamius, dviprasmiškus duomenis arba duomenis, nesusijusius su diagnoze, gydymu ar slauga, sveikatos priežiūros specialistas per 15 darbo dienų turi ištaisyti, papildyti, užbaigti, panaikinti ir (ar) pakeisti. Sveikatos priežiūros specialisto ir paciento ginčą dėl įrašų jo medicinos dokumentuose ištaisymo, papildymo, užbaigimo, panaikinimo ir (ar) pakeitimo sprendžia Klinikos vadovas.
171. Pacientas su savo medicinos dokumentais bet kuriuo metu nemokamai gali susipažinti prisijungęs prie Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinės sistemos (kitaip – ESPBI IS).
172. Paciento psichikos ligonio teisės susipažinti su paciento medicinos dokumentais ypatumus nustato Psichikos sveikatos priežiūros įstatymas.
173. Su nepilnamečio paciento iki 16 metų medicinos dokumentais turi teisę susipažinti jo atstovai.
174. Pateikus asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus, pacientui pageidaujant, jo lėšomis sveikatos priežiūros įstaiga privalo padaryti ir išduoti Klinikos patvirtintas paciento medicinos dokumentų kopijas, taip pat išduoti diagnozės ir gydymo aprašymus. Ši paciento teisė gali būti ribojama tik Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka. Nurodyti dokumentai parengiami ir išduodami paciento lėšomis, išskyrus atvejus, jei pacientas dėl jų kreipiasi pirmą kartą. Tais atvejais, kai pacientas dėl nurodytų dokumentų išdavimo kreipiasi pirmą kartą, jie išduodami Klinikos lėšomis.
175. Tuo atveju, kai Klinika neturi prašomos rašytinės informacijos (neturi medicinos dokumentų apie Pacientą ir jam suteiktas paslaugas), ji apie tai informuoja pareiškėją raštu ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo prašymo pateikti informaciją gavimo dienos ir grąžina asmeniui įmoką už paslaugą.
176. Išrašas iš asmens sveikatos istorijos daromas nemokamai, jei pacientą gydantis Klinikos gydytojas siunčia jį tirti, konsultuoti, gydyti į kitą gydymo įstaigą, dalyvumo lygiui nustatyti. Išraše turi būti pateikiama ne daugiau duomenų, negu būtina apibrėžtam tikslui pasiekti.
177. Pacientui persirašius į kitą gydymo įstaigą, jo asmens sveikatos istorija tai gydymo įstaigai išsiunčiama pagal pastarosios raštišką prašymą.
XII. DARBŲ SAUGĄ REGLAMENTUOJANČIŲ ĮSTATYMŲ, KITŲ TEISĖS AKTŲ IR NORMINIŲ DOKUMENTŲ NUOSTATOS
178. Darbo vietoje privaloma laikytis darbų saugos, priešgaisrinės ir elektros saugos reikalavimų, vadovautis Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymu bei kitų teisės aktų, susijusių su darbų sauga, nuostatomis, pareiginių instrukcijų reikalavimų ir procedūrų atlikimo taisyklių, kitų Klinikos direktoriaus įsakymų.
179. Klinikos teritorijoje esantiems asmenims privaloma vadovautis informacinių, draudžiamųjų ir kitų ženklų reikalavimais.
180. Klinikos patalpos turi būti švarios, tvarkingos, reguliariai valomos.
181. Klinikos patalpose ir teritorijoje rūkyti draudžiama.
182. Klinikos darbuotojams draudžiama Klinikoje būti neblaiviems ar apsvaigusiems nuo alkoholio, narkotinių ar toksinių medžiagų.
183. Klinikos darbuotojai turi racionaliai ir taupiai naudoti darbo priemones, elektros energiją ir kitus materialinius išteklius.
184. Klinikos darbuotojai savo veikla privalo nepažeisti aplinkos kokybės normatyvų ir standartų, laikytis atliekų nukenksminimo tvarkos.
185. Klinikos darbuotojai, turintys tiesioginį kontaktą su pacientais, privalo dirbti vilkėdami švarią ir tvarkingą medicininę aprangą.
186. Klinikos darbuotojai turi užtikrinti, kad jų darbo vietoje pašaliniai asmenys būtų tik darbuotojui esant.
187. Klinikos darbuotojas, paskutinis toje patalpoje baigęs darbą, turi sutvarkyti darbo vietą, išjungti elektros prietaisus, uždaryti langus ir užrakinti patalpas.
188. Klinikos darbuotojai privalo užtikrinti pacientų asmens duomenų saugumą taip, kaip nustatyta teisės aktuose.
189. Klinikos administracija neatsako už darbuotojų asmeninius daiktus, nesusijusius su tiesioginiu darbu ir paliktus darbo vietoje.
190. Klinikos pacientams (jų atstovams) ir lankytojams draudžiama:
190.1. sveikatos priežiūros paslaugų teikimo metu naudotis mobiliuoju telefonu: daryti garsinius įrašus, fotografuoti, filmuoti;
190.2. savavališkai įeiti bei lankytis tarnybinėse patalpose;
190.3. nekviestiems įeiti į konsultacijų ar procedūrinį kabinetą;
190.4. atsivesti/atsinešti gyvūnus į Kliniką;
190.5. į Kliniką ar jos teritoriją atsinešti šaunamąjį ir/ar šaltąjį ginklą;
190.6. Klinikos patalpose ir/ar jos teritorijoje rūkyti, vartoti alkoholinius gėrimus;
190.7. Klinikos patalpose ir/ar jos teritorijoje vartoti narkotines, psichotropines ar kitas psichiką veikiančias medžiagas, išskyrus šių medžiagų vartojimą gydymo tikslais, dalyvaujant asmens sveikatos priežiūros specialistui;
191. Pacientai ir lankytojai privalo:
191.1. vykdyti Klinikos darbuotojų nurodymus saugios elgsenos, aplinkosaugos ir priešgaisrinės saugos klausimais;
191.2. pastebėjus nenormalų patalpose esančios įrangos darbą (padidėja triukšmas, vibracija, pakyla temperatūra, atsiranda specifinis kvapas ir kt.) ar kitus veiksnius, keliančius pavojų sveikatai ar gyvybei, nedelsiant pranešti apie tai Klinikos darbuotojams;
191.3. vengti veiksmų, galinčių kelti pavojų jo ir kitų supančių asmenų sveikatai ar gyvybei;
191.4. imtis visų atsargumo priemonių judėdami paviršiais, kurie buvo neseniai valyti drėgnuoju būdu arba kai ant jų yra išsiliejusių skysčių ar pabirusių medžiagų.
XIII. VAISTINIŲ PREPARATŲ REKLAMUOTOJŲ VIZITŲ IR REKLAMINIŲ RENGINIŲ ORGANIZAVIMO TVARKA
192. Vaistų reklamuotojų ir kitų asmenų vizitai į Kliniką, siekiant suteikti informaciją apie reklamuojamą vaistinį preparatą, suorganizuoti reklaminį renginį ar asmeniškai susitikti su konkrečiu sveikatos priežiūros specialistu, turinčiu teisę skirti vaistinius preparatus, yra nemokami ir organizuojami taip, kad nepažeistų Klinikos darbo ir vidaus tvarkos taisyklių, netrukdytų specialistams vykdyti savo tiesioginių pareigų, nepažeistų pacientų teisių gauti kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas bei neprieštarautų Klinikos formuojamai reklaminių renginių organizavimo politikai ar kitoms Klinikos vertybėms.
193. Vaistų reklamuotojų vizitai ir kiti reklaminiai renginiai Klinikoje organizuojami tik antradieniais konkrečiai numatytu laiku.
194. Prašymas organizuoti reklaminį renginį Klinikos direktoriui turi būti pateiktas ne vėliau nei 10 dienų iki planuojamo renginio, jame nurodant pareiškėjo vardą, pavardę, darbovietę, kontaktinį numerį, vizito tikslą bei įvardijant, kokį reklaminį renginį siekiama organizuoti (reklamos objektas), renginio trukmę, tikslinę grupę. Sprendimas dėl leidimo organizuoti renginį, kurį, atsižvelgiant į reklaminio renginio informacinę, mokslinę, klinikinę vertę Klinikos darbuotojams, priima Klinikos direktorius, jos nesant kito įgalioto asmens, teikimu, turi būti priimtas ne vėliau nei 5 dienos iki renginio, apie priimtą sprendimą nurodytais kontaktais informuojant pareiškėją. Vaistų reklamuotojų renginiai registruojami Klinikos vidinėje registracijos sistemoje.
195. Reklaminio renginio metu griežtai draudžiama į renginio patalpas pristatyti bet kokius maisto produktus, maisto gaminius, gėrimus ir jais vaišinti Klinikos darbuotojus.
196. Vaistų reklamuotojo vizitas į Kliniką, siekiant asmeniškai susitikti su sveikatos priežiūros specialistu, turinčiu teisę skirti vaistinius preparatus, ir suteikti jam informaciją apie reklamuojamą vaistinį preparatą, sveikatos priežiūros specialisto darbo laiku, skirtu pacientams priimti, draudžiamas.
197. Vaistų reklamuotojai ir kitų reklaminių renginių organizatoriai, vadovaujantis Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos įstatymo nustatyta tvarka, turi teisę Klinikai teikti paramą.
198. Be Klinikos administracijos suderinimo Klinikos patalpose bei teritorijoje draudžiama platinti informaciją ir/ar kitą reklaminę medžiagą, bukletus, lankstinukus, plakatus, akcijas ir t.t.
199. Klinikos sveikatos priežiūros specialistams ir kitiems darbuotojams, skatinamiems skirti, tiekti ar parduoti (išduoti) vaistinius preparatus ar organizuoti kitą reklaminį renginį, draudžiama iš vaistų reklamuotojų ar kitų reklaminių renginių organizatorių prašyti ar priimti atlygį pinigais, dovanomis, suvenyrais ar kitokia su sveikatos priežiūros specialisto profesine veikla nesusijusia ir neteisėta forma.
200. Vaistų reklamuotojams ar kitus reklaminius renginius organizuojantiems ir vykdantiems asmenims pažeidus šią tvarką, apie pažeidimą bus informuojama Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, ir administracijos sprendimu reklaminiais tikslais bus 6 mėnesiams apribotas lankymasis Klinikoje.
XIV. PACIENTO TURIMŲ DIRBINIŲ IŠ BRANGIŲJŲ METALŲ, BRANGI PROTEZŲ IR PINIGŲ REGISTRAVIMO BEI SAUGOJIMO TVARKA
201. Pacientų turimi dirbiniai iš brangiųjų metalų, brangūs protezai, pinigai, rūbai bei kiti daiktai Klinikoje neregistruojami ir nesaugomi.
XV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
202. Taisyklės įsigalioja nuo jų patvirtinimo dienos.
203. Vidaus tvarkos taisyklės skelbiamos viešai Klinikos informacinėse lentose ir internetiniame puslapyje www.zujunuklinika.lt.
204. Visuomenės informavimo priemonių atstovai gali bendrauti su Klinikos personalu ir/ar pacientu ar juos filmuoti/fotografuoti/daryti garso įrašus klinikoje ar jos teritorijoje tik gavę to paciento bei Klinikos Administracijos raštišką sutikimą.
205. Taisyklės gali būti keičiamos ir/ar papildomos pasikeitus Klinikos darbo organizavimui, ar atitinkamiems teisės aktams.
XV. PRIEDAI
1. Priedas. Vaikų skubiosios medicinos pagalbos mastas
2. Priedas. Suaugusiųjų skubiosios medicinos pagalbos mastas
UAB RVK klinikos Vidaus tvarkos taisyklių 1 priedas
VAIKŲ SKUBIOSIOS MEDICINOS PAGALBOS MASTAS
- Skubiosios medicinos pagalbos 1 kategorija (nedelsiant)
- Nedelsiant, tuo pat metu vertinama paciento būklė ir atliekami gydymo veiksmai.
Ūmios klinikinės būklės arba skubiosios medicinos pagalbos teikimo indikacijos
- Nepralaidūs kvėpavimo takai (visiška kvėpavimo takų obstrukcija).
- Kvėpavimo sustojimas arba pavieniai kvėpčiojimai (agoninis kvėpavimas).
- Vykstantis labai gausus kraujavimas.
- Kardiopulmoninis nepakankamumas.
- Šokas.
- Vykstantis traukulių priepuolis.
- Sutrikusi sąmonė, kada visiškai nereaguojama į balsą ir skausmą.
- Ūminis cheminis akių pažeidimas.
- Skubiosios medicinos pagalbos 2 kategorija (labai skubi)
Pacientui skubioji medicinos pagalba turi būti pradėta teikti ne vėliau kaip per 10 min. nuo atvykimo į Kliniką.
Ūmios klinikinės būklės arba skubiosios medicinos pagalbos teikimo indikacijos
- Labai stiprus / nepakeliamas (9–10 balų) skausmas. 2. Nesustabdytas gausus kraujavimas.
- Nesustabdytas gausus kraujavimas.
- Sutrikusi sąmonė (reaguoja tik į balsą arba į skausmą arba reaguoja nenormaliai).
- Klinikinio vertinimo metu juntama, kad oda labai karšta ir (ar) išmatuota kūno paviršiaus temperatūra vaiko iki 6 mėnesių ≥ 38.5 oC , vaiko nuo 6 mėnesių iki 18 metų ≥ 40 oC.
- Klinikinio vertinimo metu juntama, kad oda šalta ir (ar) šerdinė kūno temperatūra (matuojama stemplėje arba tiesiojoje žarnoje) < 35 oC.
- Labai žemas SpO2 (< 92 procentai kvėpuojant aplinkos oru arba < 95 procentai skiriant deguonies terapiją).
- Alergija ar įkandimas (įgėlimas) su Kvinkės tipo edema ir (ar) anafilaksinės reakcijos anamneze, ir (ar) liežuvio, veido edema.
- Ūmus dusulys (padidėjęs kvėpavimo raumenų darbas, negali kalbėti sakiniais, stridoras, seilėtekis).
- Inhaliacinis kvėpavimo takų pažeidimas.
- Nuodus išskiriančio gyvūno įkandimas.
- Ūmūs jutimų ir motorikos sutrikimai.
- Meninginiai simptomai ar meningizmas.
- Ūmiai atsiradęs hemoraginis bėrimas.
- Vietinė audinių infekcija su emfizema ar kraujagyslių pažeidimu.
- Vėmimas krauju ar tuštinimasis šviežiu arba pakitusiu krauju.
- Cukrinis diabetas su hiperglikemija ir ketoacidoze.
- Sunki trauma.
- Galūnių patologija su kraujotakos sutrikimu.
- Akies kiaurinis sužalojimas ar ūmus visiškas regėjimo netekimas.
- Kraujavimas iš makšties (bet kokio intensyvumo), jei yra daugiau kaip 20 savaičių nėštumas.
- Apsinuodijimas (arba įtariamas apsinuodijimas) pavojingomis ar labai pavojingomis medžiagomis, vaistų perdozavimas.
- Psichikos liga ar elgesio sutrikimas, kai yra didelė savęs ir (ar) aplinkinių žalojimo rizika, yra buvę savęs žalojimo atvejų, būdingi aktyvūs veiksmai, siekiant pakenkti sau arba noras pabėgti, siekiant pakenkti sau.
- Žinoma įgimta ar įgyta imunosupresinė būklė ir įtariama infekcinė liga.
- Ūminis cheminis nudegimas.
- Įtarus, kad pacientas užsikrėtęs ypač pavojinga infekcija, kai pacientą reikia izoliuoti.
- Skubiosios medicinos pagalbos 3 kategorija (skubi)
Pacientui skubioji medicinos pagalba turi būti pradėta teikti ne vėliau kaip per 60 min. nuo atvykimo į Kliniką.
Ūmios klinikinės būklės arba skubiosios medicinos pagalbos teikimo indikacijos
- Stiprus skausmas (6–8 balai).
- Nesustabdytas nestiprus kraujavimas.
- Buvęs sąmonės netekimas ir (ar) traukuliai, įvykę per pastarąsias 24 valandas.
- Klinikinio vertinimo metu juntama, jog vaiko nuo 6 mėnesių iki 18 metų oda labai karšta ir (ar) išmatuota kūno paviršiaus temperatūra ≥ 38.5 oC.
- Neaiški anamnezė: radiniai neatitinka anamnezės duomenų, įtariamas smurtas ar netinkamas elgesys su vaiku.
- Žemas SpO2 (< 95 proc. kvėpuojant aplinkos oru).
- Staiga pablogėjęs regėjimas.
- Alergija arba įkandimas (įgėlimas), esant išplitusiam bėrimui arba pūslėms, atsiradusiems per pastarąsias 24 valandas.
- Apsinuodijimas, esant vidutinei savęs žalojimo rizikai (noras pakenkti sau yra deklaratyvus).
- Psichikos liga arba elgesio sutrikimas, kai yra aiški psichiatrinė anamnezė ir (ar) vidutinė savęs (noras pakenkti sau yra deklaratyvus) ir (ar) aplinkinių žalojimo rizika.
- Bet kokia trauma, esant krešėjimo sistemos įgimtiems ar įgytiems sutrikimams.
- Skubiosios medicinos pagalbos 4 kategorija (standartinė)
Pacientui skubioji medicinos pagalba turi būti pradėta teikti ne vėliau kaip per 30 min. nuo atvykimo į Kliniką.
Ūmios klinikinės būklės arba skubiosios medicinos pagalbos teikimo indikacijos
- Vidutinis skausmas (4–5 balai).
- Vaikai iki 8 metų, kuriems pagal anamnezę (lėtinė liga ar buvę gyvybei grėsmingi įvykiai ar susirgimai) ir klinikinius požymius (pasikeitęs elgesys ar sąmonės būklė, kvėpavimo ar kraujotakos sutrikimai, sutrikęs skysčių patekimas ar diurezė, pakilusi kūno temperatūra ir bėrimas) yra potenciali sunkių komplikacijų grėsmė.
- Vaikų karščiavimas > 38 oC, nepraeinantis vartojant karščiavimą mažinančius vaistus ilgiau kaip 24 valandas.
- Ūmi dehidratacija.
- Nuodingų dūmų įkvėpimas.
- Kitos traumos (nenurodytos 2 ir 3 kategorijose) ir nelaimingi atsitikimai, įvykę per pastarąsias 48 valandas, esant didėjančiam tynimui, stiprėjančiam funkcijos sutrikimui.
- Pasiutusių ar galimai pasiutusių gyvūnų įkandimai, įdrėskimai su apseilėjimu.
- Erkių įsisiurbimas.
- Veido ir žandikaulių srities pūliavimas.
- Dirbtinai suformuotų stomų sutrikimai (kai reikia jas pakeisti ar atkimšti).
- Komplikacijos po medicininės intervencijos (iširusi siūlė, pūlingos išskyros, didėjantis tynimas, nepakankama imobilizacija), atsiradusios iki 48 valandų po procedūros arba išrašymo iš stacionarinės asmens sveikatos priežiūros įstaigos.
- Svetimkūniai (esami arba įtariami) audiniuose arba natūraliose kūno angose / kūno ertmėse, atsiradę per pastarąsias 48 valandas.
UAB RVK klinikos Vidaus tvarkos taisyklių 2 priedas
SUAUGUSIŲJŲ SKUBIOSIOS MEDICINOS PAGALBOS MASTAS
- Skubiosios medicinos pagalbos 1 kategorija (nedelsiant)
- Nedelsiant, tuo pat metu vertinama paciento būklė ir atliekami gydymo veiksmai.
Ūmios klinikinės būklės arba skubiosios medicinos pagalbos teikimo indikacijos
Esamas ar gresiantis širdies ir (ar) kvėpavimo sustojimas. Pacientas po gaivinimo.
Kvėpavimo dažnis (toliau – KD) < 10 kartų per minutę KD >29 kartai per minutę.
Sistolinis arterinis kraujo spaudimas (toliau – AKS) < 80 mmHg.
Sąmonės praradimas ir nereagavimas į skausmą arba reakcija pagal Glazgo komų skalę (toliau – GCS) < 9 balai.
Viso kūno traukuliai.
Intraveninis vaistų arba narkotikų perdozavimas, sukėlęs hipoventiliaciją ir hemodinamikos sutrikimą.
Ūminis cheminis akių pažeidimas.
- Skubiosios medicinos pagalbos 2 kategorija (labai skubi)
Pacientui skubioji medicinos pagalba turi būti pradėta teikti ne vėliau kaip per 10 min. nuo atvykimo į Kliniką.
Ūmios klinikinės būklės arba skubiosios medicinos pagalbos teikimo indikacijos
- Ūmus, gyvybei grėsmingas kvėpavimo ir (ar) kraujotakos sutrikimas.
- Ūmus didelio kraujo kiekio (25 procentų cirkuliuojančio kraujo kiekio arba daugiau) netekimas.
- Labai stiprus / nepakeliamas skausmas dėl įvairių priežasčių, kai skausmo intensyvumas vertinamas 9–10 balų pagal dešimties balų skalę.
- Hipoglikemija arba hiperglikemija, kai gresia pavojus išsivystyti hipoglikeminei komai, diabetinei ketoacidozei arba hiperosmoliarinei hiperglikemijai.
- Karščiavimas, kai yra klinikinių sepsio požymių (ne mažiau kaip du iš šių požymių: KD > 22 kartai per minutę, AKS < 100mmHg, bet kokio lygio sąmonės sutrikimas). Bendras kūno atšalimas, kai temperatūra < 36 oC.
- Sunki trauma.
- Didelės rizikos anamnezė:
- didelio raminamųjų medžiagų kiekio suvartojimas ar kitos kilmės toksinių medžiagų suvartojimas;
- kitas gyvybei pavojingas apsinuodijimas;
- gyvybei pavojingas aplinkos faktorių poveikis (generalizuota alerginė reakcija).
- Psichikos ir elgesio sutrikimai:
- agresija arba smurtas, keliantys grėsmę pačiam pacientui ir aplinkiniams;
- intensyvus psichomotorinis sujaudinimas, kai reikalingas fizinis asmens laisvės suvaržymas dėl grėsmės sau ar aplinkiniams.
- Skubiosios medicinos pagalbos 3 kategorija (skubi)
Pacientui skubioji medicinos pagalba turi būti pradėta teikti ne vėliau kaip per 30 min. nuo atvykimo į Kliniką.
Ūmios klinikinės būklės arba skubiosios medicinos pagalbos teikimo indikacijos
Hipertenzinė krizė su greitai progresuojančiais širdies kraujagyslių ir (ar) centrinės nervų sistemos pažeidimo požymiais.
Vidutinio sunkumo nukraujavimas su klinikiniais požymiais dėl bet kokios priežasties.
Mieguistumas, sulėtėjusi reakcija dėl bet kokios priežasties (pagal GCS < 13 balų).
Oksigenacija < 90 procentų.
Besikartojantys traukuliai, užfiksuoti per pastarąsias 12 valandų.
Besikartojantis vėmimas ir (ar) viduriavimas esant sisteminei intoksikacijai.
Ūmi dehidratacija.
Galvos trauma ir trumpalaikis sąmonės netekimas.
Stiprus skausmas, vertinamas 6–8 balais pagal dešimties balų skalę, kai reikia skubiai numalšinti skausmą.
Ūmi židininė neurologinė simptomatika.
Galūnės trauma, dėl kurios sutriko kraujotaka.
Psichikos ir elgesio sutrikimai:
mėginimas nusižudyti ar tokio poelgio grėsmė;
ūmios psichozės;
sunki psichologinė trauma, sukelianti elgesio sutrikimus;
sunki depresija;
ryškus psichomotorinis sujaudinimas.
Kiauryminis akies sužalojimas ar ūmus visiškas regėjimo netekimas.
- Skubiosios medicinos pagalbos 4 kategorija (standartinė)
Pacientui skubioji medicinos pagalba turi būti pradėta teikti ne vėliau kaip per 60 min. nuo atvykimo į Kliniką.
Ūmios klinikinės būklės arba skubiosios medicinos pagalbos teikimo indikacijos
Karščiavimas > 39 oC, nepraeinantis vartojant geriamuosius vaistus ilgiau kaip 24 valandas.
Ūmus per pastarąsias 48 valandas atsiradęs širdies ritmo (supraventrikulinė tachikardija, prieširdžių virpėjimas, prieširdžių plazdėjimas, plačių kompleksų tachikardija) ar laidumo (II–III laipsnio AV blokada, atrioventrikulinis ritmas) sutrikimas.
Šlapimo sulaikymas, anurija, dializuojamo paciento komplikacijos: A/V šunto trombozė, dializinio kateterio iškritimas / trombozė / disfunkcija.
Sunki abstinencijos būklė, galinti komplikuotis dėl rizikos veiksnių (anamnezėje būta psichozių, traukulių; gali komplikuotis dėl gretutinių ūmių ir lėtinių ligų; kompulsyvus psichoaktyviųjų medžiagų potraukis).
Pasiutusių ar galimai pasiutusių gyvūnų įkandimai, įdrėskimai, apseilėjimai.
Kitos traumos (nenurodytos 2 ir 3 kategorijose) ir nelaimingi atsitikimai, įvykę per pastarąsias 48 valandas, esant didėjančiam tynimui, stiprėjančiam funkcijos sutrikimui.
Erkių įsisiurbimas.
Veido ir žandikaulių srities pūliavimas.
Dirbtinai suformuotų stomų sutrikimai (kai reikia jas pakeisti ar atkimšti).
Negausus kraujavimas iš makšties arba pilvo skausmas nėštumo metu.
Komplikacijos po medicininės intervencijos (iširusi siūlė, pūlingos išskyros, didėjantis tynimas, nepakankama imobilizacija), atsiradusios iki 48 val. po procedūros arba išrašymo iš stacionarinės asmens sveikatos priežiūros Įstaigos.
Svetimkūniai audiniuose arba natūraliose kūno angose / kūno ertmėse, atsiradę per pastarąsias 48 valandas.
Pirminės psichikos sveikatos paslaugos teikiamos VšĮ Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro Asmens sveikatos klinikoje adresu Žalgirio g. 90, Vilnius
Tel. Nr. +37052607636
El. p. info@asklinika.lt
Teikiame visapusiškas šeimos gydytojo paslaugas, įskaitant profilaktinius patikrinimus, ligų diagnostiką ir gydymą. Visi prisirašę pacientai gali pasinaudoti nemokamomis paslaugomis
Mūsų šeimos klinikoje dirba patyrę gydytojai, kurie teikia platų spektrą nemokamų paslaugų:
- Profilaktiniai sveikatos patikrinimai: reguliarūs vizitai, padedantys užtikrinti, kad būtumėte sveiki.
- Ligos diagnostika ir gydymas: greita ir tiksli diagnozė bei efektyvus gydymas.
- Konsultacijos sveikatos klausimais: visada galite kreiptis dėl rūpimų sveikatos problemų.
- Vaistų skyrimas ir išrašymas.
- Siuntimai pas specialistus.
- Šeimos gydytojo paskirti tyrimai.